[email protected] +370 611 69280

Waldkindergarten Goerlitz

Lauko darželis

Lauko darželis (Waldkindergarten) Goerlitz įkurtas 2005 metais to paties pavadinimo mieste, esančio ant Vokietijos-Lenkijos sienos (miestas padalintas pusiau), visai netoli Čekijos. Jis įkurtas socialinę pedagogiką dar bestudijuojančių bendraminčių, kurie darželyje dirba iki šiol. Šis lauko darželis yra ne pelno siekianti, savivaldybės remiama organizacija. Darželio mokestis tėveliams nesiskiria nuo kitų darželių mieste (tokia tvarka nustatyta savivaldybės) – 100 eurų per mėnesį (kitus 300 eurų skiria savivaldybė).  Steigiant šį darželį buvo susidurta su sunkumais dėl kitokių sąlygų įteisinimo, būta įvairios patirties bendraujant su institucijomis, kurioms toks darželis buvo nauja patirtis. Darželio vieta parinkta žaliausiame miesto krašte, ant privačios valdos: miškas, pievos, gamtiniai takai, ūkinis pastatas darželio veiklai sudėtingomis oro sąlygomis. Miške įrengtas mažutis namelis, taip pat pastatytas vagonėlis ant ratų. Pirmais mėnesiais vaikų buvo vos trys, o metų bėgyje jų susirinko jau penkiolika. Po kelerių metų grupė užsipildė pilnai – iki 20 vaikų. Šiuo metu yra ir daugiau norinčių, tačiau, laikantis reikalavimų, viena grupė negali būti didesnė, o steigti papildomą grupę, pasak vadovo, neapsimoka. Pilnai ant savo kojų lauko darželis kaip organizacija atsistojo per du metus.

Komanda

Visi dirba pabaigę socialinę pedagogiką. Specialiai darbui lauke su vaikais darbuotojai nebuvo paruošti, to išmoko bedirbdami. Kasmet savivaldybė skiria 200 eurų kiekvienam darbuotojui kvalifikacijos kėlimo tikslais. Jei pinigų pagal paskirtį nepanaudoja – juos reikia grąžinti. Komandoje yra trys darbuotojai, du iš jų – vyrai. Taip pat dažnai būna savanoriai – kartais net po tris. Savanoriai patenka iš specializuotų organizacijų, kurios rūpinasi, kad tam tikros specialybės darbuotojai atliktų socialinio darbo praktiką, ir už tai savanoriams moka stipendiją visus metus. Tokiu būdu darželis gauna daug pagalbos. Darbuotojai (ir visas darželis) vienu metu atostogauja tris rugpjūčio savaites.

Vaikai

Vaikai – 3-6 metų amžiaus. Daug vaikščioja – į dieną po keletą kilometrų. Kiekvieną dieną parenkamas vis kitas maršrutas ir kita stovykla. Pirmadieniais vaikai gali atsinešti sau brangų daiktą – įspūdžius po savaitgalio. Prisistatymo-pasakojimo būdu vaikai mokomi kalbėti prieš auditoriją, taip pat mokomi klausytis kitų, o įsiterpti pakėlus ranką ir sulaukus savo eilės. Vaikai nešasi savo pusryčius ir pavakarius, taip pat – gėrimą termose. Dalintis maistą draudžiama. Elerginių vaikų praktiškai nėra. Maistas yra gaminamas specializuotos organizacijos, sveikų produktų, naudojama mažiau mėsos.  Tualetas yra visiškai laukinis. Rimtesnius reikalus surenka kaip šiukšles.

Erkės – kasdienybė. Incidentų, nelaimingų atsitikimų praktiškai nebūna. Tik vieną kartą yra buvę, kuomet vienas vaikas pasiklydo. Nuo to laiko vaikai yra visuomet suskaičiuojami. Duoda pažaisti su peiliu, bet jį paskui pasiima, nešiojasi suaugę su savimi. Vaikai patys priėję paprašo peilio, kai jo reikia. Kasdien naudoja pjūkliukus, kastuvus ir kitas priemones.

Ritmas

  • 07:30 – renkasi susitikimo vietoje
  • 08:15 – eina į stovyklą
  • Pasiekus stovyklą, laikomasi tokio eiliškumo: ryto ratas, pusryčiai, tualetas, žaidimai, savaitės tema (įpinama bet kur)
  • 11:30 – einama prie namelio
  • 12:00 – pietūs
  • 12:30 – valomi dantys, persirengiama miegui, tualetas
  • 13:00 – miegas
  • 15:00 – keliamasi, tualetas, užkandžiai
  • 15:30 – žaidimai ir skirstymasis
  • 16:30 – darželis užsidaro

Ugdymas

Vaikus moko skaičiuoti, tačiau nemoko skaityti ir rašyti. Tik išmokina užrašyti savo vardą. Jeigu vaikai nori daugiau – tuomet jiems atitinkamai skiria laiko individualiai. Taip yra todėl, kad vaikui einant į pirmą klasę yra reikalavimas mokėti skaičiuoti iki 20 ir užrašyti savo vardą. Kaip teigia darželio vadovas – jie neturėtų mokinti vaikų to, ką jie turi mokintis mokykloje. Vaikai yra nuolat pažindinami su gamta, jos stichijomis ir dėsniais, tai įpinant į ryto ratą, žygio akimirkas, prie maisto stalo, per žaidimus – natūraliai ir nuolat. Netgi dantų valymas vyksta labai žaismingai, kaip ir kitos dienos ritmo dalys – su dainelėmis, judesiais, gera nuotaika…

Rašytų taisyklių nėra, nors svarsto tokią galimybę. Pvz.: vaikas gali lipti tik ten, kur pats užlipa, ir į aukštį – iki suaugusiojo galvos. Yra nepažymėtos teritorijos ribos, kurias vaikai žino ir jų nepažeidžia.

Tėveliams rašomi naujienlaiškiai kiekvienai naujai savaitei su tos savaitės tema. Taip pat viena diena per savaitę yra aprašoma detaliai su dienos nuotraukomis. Praėjus savaitei yra užpildoma lentelė, kurią dieną ir kuriuo metu ką vaikai naujo patyrė ir sužinojo. Dalį informacijos pakabina viešai ant namelio, taip pat publikuoja internete savo svetainėje. Kartą per metus tėveliams yra dalinamos apklausos formis ir renkami atsiliepimai apie darželį (toks yra reikalavimas).

Kartą per savaitę vaikai turi galimybę lankyti jodinėjimo pamokas už papildomą mokestį. Tai vyksta vienos dienos vieną pusdienį.

Buitis

Žiemą renkamasi lauke ir, atsižvelgiant į oro sąlygas, stengiamasi išbūti kuo ilgiau. Pietums einama į šildomas patalpas. Jeigu labai šalta, stengiamasi kuo dažniau judėti, net ir per pusryčius. Tokiu atveju, nuėjus į šildomas patalpas, ten būnama iki dienos pabaigos. Temperatūra retai nukrinta žemiau -15 laipsnių celsijaus. Tualetai lauke: lengvam reikalui yra nuošaliau sudėliotos šakelės, žyminčios vietą, o rimtam reikalui kitoje vietoje nuošaliau iškasta duobutė, kuri kaskart užsipildžius užkasama, ir iškasama kitoje vietoje. Rankas plaunasi iš vadens talpos po tekančiu vandeniu. Miega pašiūrėje, labai ankštai, miegmaišiuose.

Erdvės

Erdvės įrengtos labai primityviai, kartais sumontuojama alpinizmo įranga nedideliame aukštyje. Kadangi kasdien pasirenkama vis kita miško aikštelė iš keliolikos nuolat naudojamų, vaikai dažniausiai pasitenkina ten esančiais nuvirtusiais medžiais, natūraliai pasidarytomis smėliadėžėmis ir pan.

Priemonės

Kadangi dažniausiai vaikai praleidžia laiką žygyje, tai priemonių naudojimas yra ribotas – tiek, kiek galima paimti į kuprinę. Yra įrankių, kurie naudojami kasdien – peilis, pjūklas, kastuvėlis ir pan., bet yra ir tokių, kurios paimamos būtent tos dienos programai – lapeliai su skaičiais, knygos ir pan. Dažniausiai ugdymui naudojamos gamtinės priemonės.

Žilvino Karpio įspūdžiai iš 2014 m. liepos mėn. kelionės.